Detektory indukcyjne IG316/326
to następcy detektorów indukcyjnych serii IG3x5 do stosowania w automatyce szlabanów, bram, na parkingach, w systemach wag oraz myjni samochodowych itp.
Swarco Traffic Systems – producent detektorów serii IG 3×6, jest członkiem grupy SWARCO, lidera rozwiązań w zakresie sterowania ruchem, sygnalizacji i detekcji pojazdów.
W naszej ofercie posiadamy detektory indukcyjne produkcji Swarco Traffic IG316 (1-kanałowy) oraz IG326 (2-kanałowy) przeznaczone do detekcji pojazdów w aplikacjach sterujących szlabanami lub bramami, aplikacjach zliczających, kontroli dostępu itp.
Detektory indukcyjne serii IG 316/326 z powodzeniem stosuje się przy kontroli dostępu, do detekcji zajętości miejsca, do zliczania pojazdów, w sterownikach sygnalizacji świetlnej, do określania kierunku ruchu pojazdów oraz do zabezpieczenia i monitorowania np. systemów przenośników, w myjniach samochodowych itp. Detektory pętli wykorzystuje się do wykrywania różnych pojazdów, takich jak samochody osobowe, samochody ciężarowe, samochody ciężarowe z naczepą, wózki widłowe. Umożliwiają również wykrywanie oraz zliczanie rowerów i motocykli.
Właściwości detektorów indukcyjnych:
- Niezawodność działania i niezależność od wpływu warunków środowiska,
- Intuicyjna konfiguracja przy wyłączonym napięciu zasilania (za pomocą przełączników) oraz łatwe przygotowanie do pracy,
- Szybkie, automatyczne dostrajanie po załączeniu zasilania,
- Szeroki zakres regulacji czułości,
- Tryb podwyższonej czułości,
- Wybierany sposób działania przekaźnika: tryb stały lub impulsowy, impuls przy opuszczaniu pętli; załączany czas opóźnienia załączenia/wyłączenia; styki w pozycji normalnie otwartej/normalnie zamkniętej,
- Ciągła kontrola dryftu częstotliwości na skutek np. zmian temperatury lub wilgotności,
- Brak interferencji pomiędzy pętlami ze względu na multipleksowy tryb pracy (tylko IG326),
- Duża odporność na zakłócenia,
- Ciągła kontrola pętli oraz sygnalizowanie za pomocą diody LED stanu uszkodzenia pętli np. zwarcie, przerwa, niewłaściwy zakres częstotliwości, zakłócenie pracy, przekroczenie czasu dostrojenia,
- Detekcja kierunku ruchu (tylko IG326),
- Szeroki zakres indukcyjności pętli: 20…2000 μH,
- Tryb symulowania pracy w celu przetestowania aplikacji.
Dodatkowe funkcje IG316S IG326S (z interfejsem serwisowym):
- Komfortowa obsługa za pomocą programu Loop Master.
- Dostosowanie do potrzeb: indywidualne konfigurowanie trybu pracy przełączników.
Opis funkcji:
Pętle indukcyjne umieszczone w jezdni są częścią obwodu rezonansowego oscylatora. Metalowe elementy pojazdu przejeżdżającego ponad tymi pętlami wywołują zmianę częstotliwości generowanego sygnału. Ta zmiana jest analizowana przez obwody wewnętrzne detektora. Wykryta przez detektor zmiana częstotliwości powoduje zwarcie bezpotencjałowych styków przekaźnika oraz sygnalizację za pomocą diod LED na panelu czołowym. Analiza częstotliwości oscylatora jest przeprowadzana przez mikrokontroler. Gdy detektor jest załączany, jego obwody są automatycznie dostrajanie do dołączonych pętli indukcyjnych. Pomiędzy pętlami indukcyjnymi nie ma interferencji, ponieważ 2-kanałowa wersja detektora analizuje je w określonej kolejności (w trybie multipleksowania) w taki sposób, że w danym momencie aktywna jest tylko jedna pętla. Detektor 1-kanałowy IG316 analizuje pętlę w trybie ciągłym. Detektor indukcyjny serii IG316/IG326 automatycznie kompensuje zmiany indukcyjności pętli spowodowane wahaniami temperatury i/lub wilgotności, dzięki czemu zapewnia wysoką skuteczność detekcji w zmieniających się warunkach atmosferycznych.
Parametry detektora można wygodnie ustawiać za pomocą przełączników na panelu czołowym (obrotowy i DIP-switch). Detektory IG 316S i IG 326S są wyposażone w interfejs szeregowy, za pomocą którego można ustawiać parametry pracy oraz odczytywać zmienne diagnostyczne. Jest to możliwe za pomocą darmowego programu LoopMaster dla komputera PC, który dodatkowo ma wbudowane rozszerzone funkcje analizy pętli i samego detektora. Dodatkowo program LoopMaster umożliwia rozszerzenie zakresu konfiguracji trybów pracy. Do aplikacji w trudnych warunkach przemysłowych jest dostępna specjalna obudowa GHIG301. Program LoopMaster jest dostępny na stronie producenta pod tym linkiem.
Dane techniczne:
- Napięcie zasilania 230 V AC lub 115 V AC, lub 24 V AC/DC,
- Pobór mocy 230 V AC: <4,5 VA; 115 V AC: <4,5 VA; 24 V AC/DC: <3,0 VA,
- Indukcyjność pętli – dozwolony zakres indukcyjności: 20…2000 μH; zalecany: 100…300μH,
- Czułość regulowana w 7 krokach od 0,03% do 0,007% (zmiana częstotliwości f/f0 w %),
- Interfejs serwisowy RS232 dołączany za pomocą kabla serwisowego (tylko IG316S i IG326S),
- Wyjścia – bezpotencjałowe styki przekaźnika..
- Wymiary: obudowa plastikowa: długość 75 mm, szerokość 37 mm, wysokość 68 mm,
- Temperatura pracy /przechowywania-25 ÷ 70°C / -40 ÷ 80°C÷,
- Klasa ochrony II,
- Złącze 11-pinowe na szynę DIN.